Gösterilen sonuç sayısı: 6

Sırala:

Yüzyıllardır tıp tarihinde bile uçucu yağlar ile tedavi oldukça yaygındır. Bitkilerin ya da bitkisel drogların kök, gövde, yaprak çiçek ya da kabuklarından farklı yöntemler ile damıtılarak bitkisel yağ elde edilir. Bu farklı forma dönüştürme sayesinde yağların sadece besin olarak değil alternatif tıp alanında da kullanılması kolaylaşır. Sentetik bazlı içeriklerden ziyade uçucu yağların sağladığı fayda gözle görülür derecede etkilidir.

Uçucu yağ nedir?

Bitkisel yağlar, uçucu yağlar ve sabit yağlar olarak üçe ayrılır. Uçucu yağ nedir ve hangi alanlarda kullanılır konusunda bilgi sahibi olunduğu takdirde bu ürünlerden maksimum fayda da sağlanabilir. Uçucu yağ oda sıcaklığında uçucu özelliğe sahip olduğu için bu şekilde adlandırılır. Oda sıcaklığında sıvı veya yarı katı halden uçucu hale dönüşebilir. Uçucu yağ ve sabit yağların aromaterapide kullanılmasının diğer bir sebebi de budur. Vücuda temas ettiği zaman masajla hem kokusunu bırakır hem de tedavi edici etki gösterir. Uçucu yağ elde etmek için doğada bulunan çok sayıda bitki ya da meyve kullanılır. Bunların her birinin farklı özellikleri ve kokuları olsa da her birinin insan sağlığı üzerinde ayrı şekilde olumlu etkisi vardır. Uçucu yağ çeşitleri olarak kekik yağı, lavanta yağı, limon otu, nane yağı, okaliptüs, paçuli yağı, portakal yağı, sedir ağacı yağı, sığla yağı, çam terebentin gibi yağlar sayılabilir.

Uçucu yağ satın almadan önce bu yağlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Ne kadar kullanılması gerektiği ve hangi sorunlara iyi geldiği kullanılmadan önce göz önünde bulundurulmalıdır. Uçucu yağ fiyatları bitkilerden elde edilme zorluğuna ve yağ elde edilme oranına göre de farklılık gösterir. Bazı bitkilerden daha fazla uçucu yağ elde etme imkanı varken bazılarından çok az miktarda uçucu yağ elde edilebilir.

Uçucu yağ faydaları nelerdir?

Uçucu yağ faydaları açıklanacak türden değildir, genel itibari ile uçucu yağlar antibakteriyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Virüs ve bakterileri etkisiz hale getirip ek tedavi imkanı sunar. Alternatif tıp dışında aromaterapi tedavisinde de kullanılır. Bazı Uçucu yağ çeşitleri güzel kokulu uçucu yağlar olup zihni dinlendirmek ve baş ağrılarını azaltmak için kullanılır. Uçucu yağ faydaları ve etkileri araştırıldığı zaman güzel kokulu uçucu yağlar stres ve kaygı bozukluğu gibi sorunlarda ne kadar etkili olduğu görülecektir.

Uçucu yağ faydaları oldukça fazla olduğundan kozmetik ve güzellik sektöründe doğal bileşen olarak çok fazla kullanılır. Uçucu yağların bir kısmı içilebilir özellikte olduğundan vücudu içeriden de onarır. Güzellik, parfüm ve kozmetik sektöründe en çok kullanılan uçucu yağlar; Hindistan cevizi yağı, limon otu yağı, lavanta yağı, vanilya yağı ve çam terebentin gibi yağlardır. Uçucucu yağ faydalarına göre de cilt bakım ve makyaj ürünleri ile parfümlerde kullanılır. Uçucu yağlar arasında en sık kullanılanlardan biri de cildi doğal olarak nemlendirme ve canlılık kazandırma konusunda oldukça başarılı olan hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı cildi koruma ve güzelleştirme dışında diş ve ağız sağlığı ile kalp ve damar sağlığını da destekler. İdrar yolu enfeksiyonu ve böbrek hastalıklarını tedavide destekleyicidir. Güzel kokulu uçucu yağlar arasında olan lavanta yağı parfüm sektöründe olduğu gibi migren, baş ağrısı, stres, uykusuzluk problemlerinde de çok fazla kullanılır. Zihni yatıştırarak baş ağrısını alır ve uykusuzluk problemlerinde doğal olarak tedavi eder.

Uçucu yağ faydaları ve kullanım alanı fazla olduğundan her sektörde kendine yer bulmuştur. İlaç sanayinde tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Gıda sanayisinde ise tat ve koku vermek için tercih edilir. Bazen de bitki çaylarında doğal aroma verici olarak kullanılır. Sentetik bazlı içeriklere alternatif olarak kullanıldığından gıda ürünlerinde zararsız içerik olarak yer alır.

Uçucu yağ fiyatları araştırırken içeriğin doğal olmasına özen gösterin. Bodivi uçucu yağları organik ve doğal sertifikalı üretim yapar. Soğuk pres uçucu yağlar ya da saf organik uçucu yağlar kategorisinde çok sayıda ürün çeşitliliği sunar. Mevsiminde toplanan bitkileri zararlı bileşenler içermeden damıtarak steril şişelere doldurup kullanıcıların beğenisine sunar.

Başa Dön
Sepete eklendi
Sepet
Kapat

Sepetinizde ürün bulunmuyor.